Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

Sumář 3/2013

 

Václav Rybařík, Kamenná díla sochaře Karla Dvořáka

Sochař Karel Dvořák patřil k nejvýznamnějším českým umělcům 1. poloviny 20. století. Během třicetiletého tvůrčího období vytvořil mnoho modelů a soch, například sousoší Cyrila a Metoděje pro Karlův most nebo figurální výzdobu tří tympanonů na západním průčelí pražské katedrály sv. Víta.

 

Natalie Belisová, Lomy v kaňonu Labe (2)  (Elbeschlucht)

V druhé části své práce si autorka všímá lomů u Dolního Žlebu, v okolí Suché Kamenice a kolem Hřenska. V závěru se zabývá vztahem tamních lomů a těžařů k ochraně přírody, a to v historických souvislostech především 19. století, kdy lomy v kaňonu Labe prožívaly svůj zlatý věk.

 

Zdeněk Salzmann, Jak se poukazuje na kameny v literatuře

Článek dokumentuje poměrně časté odkazy na kámen nebo kameny ve světové literatuře, počínaje Biblí a konče světovým písemnictvím 18., 19. a 20. století.

 

Václav Rybařík, Staroměstské náměstí - kamenné srdce Prahy

Staroměstské náměstí je nejen historické, kulturní a společenské, ale i kamenné srdce Prahy. Kromě Hradu není nikde jinde v Praze soustředěno tolik kamenných památek jako právě zde.

 

Petr Štěpán, Meteora

Ve středu Řecka, na rozhraní krajů Thessálie a Epeiru, se tyčí zvláštní skalnaté útvary zvané Meteora. Jsou výjimečné i v tak hornaté a geologicky členité zemi, jakou je Řecko. Tento kraj je navíc proslulý množstvím historických, dodnes využívaných klášterů.

 

Jiří Slouka, Kamenné kříže II: Jak jsou staré?

V druhé části článku se autor dál zabývá kamennými kříži archaického typu. Problematiku opět pojímá v širokém kontextu jejich výskytu, typologie, materiálu a jeho zpracování.

 

Vladimír Černý - Václav Rybařík, Sochař a restaurátor František Hnátek

František Hnátek byl jedním z nejzručnějších českých kamenosochařů na počátku minulého století. V jeho tvorbě převládala reprodukce děl podle modelů jiných sochařů, a to výhradně v pískovci. Významná byla i jeho činnost restaurátorská.

 

GALERIE: Sochařský park na hořickém Gothardu (11)

V létě roku 1995 se na mezinárodním sochařském sympoziu v Hořicích sešli dva zdejší rodáci - Ivan Jilemnický (1944-2012) a Dagmar Štěpánková-Černá (1953). Do počtu čtyř je doplnili Holanďan Antonie de Ridder (1956) a Japonec Yutaka Torao (1958).

 

Petr Pauliš, Za sopkami do Francouzského středohoří

Francouzské středohoří, označované také jako Massif Central, je obdobou Českého masivu s jeho sopečným Českým středohořím. Jedná se o rozsáhlou vysočinu o rozloze 85 000 km² a blokové pohoří, zaujímající velkou část střední a jižní Francie.

 

Drahomíra Březinová - Barbora Dudíková Schulmannová, Sochař Karel Opatrný a jeho funerální tvorba

Karel Opatrný (1881-1961?) se narodil v Praze a studoval na Uměleckoprůmyslové škole u prof. Stanislava Suchardy. Pracoval mimo jiné v německém městě Mittelwalde jako kameník, po návratu se zabýval sochařstvím od pomníkové tvorby až po medaile a plakety.

 

Alexander Hejl, Stavba pomníků pro padlé československé vojáky na území Ruska (8)

Tentokrát se autor věnuje pomníku padlým a bolševiky bestiálně umučeným československým vojákům v Nižněudinsku na východní Sibiři. Podle vlastních návrhů pomník provedl sochař František Bílek.

 

Jiří Traxler, Árie periferie. Písně uliček, pavlačí a zapadáků (2)

Autor se zabývá popěvky a písničkami jarmarečních zpěváků. Po staletí bylo jejich úlohou šířit mezi lidmi zpravodajství z domova i ze světa, opepřené notnou dávkou senzace, humoru, hrůzy a děsu. 

 

ČeRth s.r.o., Úpravy zahrad, prodej zeminy a okrasných kamenů

Firma ČeRth s.r.o. ze Šestajovic se zabývá zemními a stavebními úpravami zahrad, zakládáním nových zahrad a rekonstrukcí starých a zdevastovaných. Vytvaruje profil zahrady, zaveze zeminu a terén osadí přírodními kameny o váze od půl metráku do několika tun podle výběru zákazníka.

 

ATHOS - ING. PAVEL BRANŽOVSKÝ, Kamenictví, které se rozvíjí a sílí

Firma řadu let úspěšně působí ve Velké Polomi mezi městy Opava a Ostrava. Její hlavní náplní je výroba pomníků, ale specializuje se i na spolupráci s výrobci krbů a na restaurování drobných kamenných památek ze světlého slezského mramoru.

 

GRANIT, spol. s r.o., Nezpochybnitelná kvalita výrobků a služeb

Firma GRANIT, spol. s r.o. ze Žďáru nad Sázavou má za sebou 22 let úspěšné činnosti v kamenickém oboru. Zabývá se výrobou pomníků, ale z 80 % dnes tvoří náplň její činnosti stavební výroba - kuchyňské a koupelnové desky, speciální interiérová zařízení z různých druhů kamenů a v různé povrchové úpravě.

 

SOPRO CZ s.r.o., Ve jménu bezpečné pokládky přírodního kamene

Renomovaná firma s celoevropským zázemím je garantem naprosto bezpečné pokládky velkoformátových desek z přírodního kamene. Její materiály vylučují jakékoliv zbarvení kamene a jiné nežádoucí účinky.

 

KAMENICTVÍ JAN KOPAL, Sepětí pomníkové výroby s pohřebnictvím

Kamenická firma, působící v Jablonci nad Nisou a v Liberci, je přes "hlavu rodiny" Ladislava Kopala pevně svázána s pohřebnictvím. Ladislav Kopal je totiž zakládajícím členem Sdružení pohřebnictví ČR a jeho syn Jan Kopal vede kamenickou dílnu, z níž vycházejí vynikající pomníky (k vidění ve velké liberecké vzorkovně).

 

ABRASIV, a.s., Rychlé dodávky a stabilní kvalita

Firma nabízí jak standardní brousicí nástroje a pomůcky, tak speciální nástroje a její nabídka patří k nejširším na českém trhu. Vedle sortimentu nástrojů na zpracování přírodního a umělého kamene pro kameníky nabízí i novinky pro restaurátory.

 

ČESKÁ ŽULA spol. s r.o., Přírodní kámen od A do Z

Ryze česká soukromá firma ze Strakonic je na trhu 21 let a patří mezi špičku tuzemských těžařských a zpracovatelských firem. Těží vlastní Vápenickou žulu v co největších blocích, které zpracovává na moderní technice. Na profilových a tvarových zakázkách však současně uplatňuje klasické ruční kamenické zpracování.

 

CIDEMAT HRANICE, s.r.o., Teracová dlažba má úspěch v mnoha zemích

Loni si firma připomněla 20. výročí zahájení výroby teracové dlažby, kterou dnes v mnoha vzorech a barevnostech vyváží do mnoha zemí celého světa. Její dlažbu najdeme v obchodních centrech, průmyslových halách, ale také v interiérech obytných domů.

 

 

 

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@volny.cz, © Kámen 2001 - 2013