Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

    

 

Sumář 2/2014

 

 

Zdeněk Salzmann, O slovu "kámen" v české frazeologii a idiomatice

Na příkladu citátů z literatury vysvětluje známý český etnolog a jazykovědec prof. Salzmann, žijící trvale v USA, fráze a idiomy v českém jazyce, spjaté se slovem kámen.

 

Václav Rybařík, Pražské kamenné kašny, fontány a pítka I.

V 1. části se autor zabývá kašnami na Starém Městě pražském, které se začaly objevovat v polovině 14. století. Jeho pozornosti neunikly ani fontány a rovněž tzv. pítka neboli prameníky, která jsou k vidění v pražských ulicích od 80. let 20. století.

 

Jiří Slouka, Kamenné kříže IV.: Kříž a esoterika

Esoterický či mystický význam křížů lze jednoznačně předpokládat už proto, že esoterika byla běžnou součástí života našich předků. Můžeme rovněž předpokládat, že kříž v dnešní podobě je samostatně žijícím magickým symbolem, který do křesťanství pronikl až později po Ježíšově smrti.

 

Jiří Traxler, Vzpomínky kameníků z Doudlebska (1)

Autor nás seznamuje s materiálem etnografa Karla Hlubočka (1905-1968), který po celý život zaznamenával autentické výpovědi lidových řemeslníků (oral history) a na jejich základě vytvářel odborné studie. Otištěné ukázky čerpají ze statě Jihočeští kameníci (NTM, asi 1958).

 

STONE CONNECTION CZECH s.r.o., Kontakty na dodavatele z celého světa

Úspěšná kamenická firma z Rožnova pod Radhoštěm je členem nadnárodního uskupení Finstone, které vlastní mnoho lomů a společností po celém světě, a to včetně řetězce firem Stone Connection. Společnost má prodejní velkosklady v Praze a Rožnově p. R. a díky přímému napojení na globalizovaný trh s přírodním kamenem nabízí kvalitní materiály za slušné ceny.

 

PARIO s.r.o., Břidlicové střechy na špičkové úrovni

Společnost PARIO s.r.o. z Hradce Králové patří ke špičce českých pokrývačských, klempířských a tesařských firem, které pracují i s břidlicovou krytinou. Její specializací jsou náročné práce na památkově chráněných, především církevních objektech - kostelích, kaplích, hrobkách a podobně.

 

KAMENICTVÍ MEMORY IN MEMORY, s.r.o., Udělat pro lidi něco prospěšného

Toto kamenictví z Ústí nad Labem, které působí při místním Novém krematoriu a Pohřební službě, se vyznačuje zcela unikátním systémem práce a přístupem k zákazníkům. Víc než zisk za každou cenu zajímá jednatelku firmy paní Vítězslavu Cíchovou opravdová pomoc lidem, a to nejen zákazníkům, ale i spolupracujícím okolním kameníkům.

 

NATRIX, a.s., Na návštěvě v kamenolomu Bzová

Ředitel firmy NATRIX, a.s. z Bojkovic na jižní Moravě pan Augustin Machů osvětluje v rozhovoru těžbu a využití unikátního pískovce z lomu Bzová. Ten je mimořádně dekorativní a současně vyniká neobyčejnými mechanickými vlastnostmi - hlavně pevností, hutností a extrémně nízkou nasákavostí.

 

KAM-ON přírodní kámen s.r.o., Zákazník je náš pán

Firma má jednu z největších vzorkoven dekoračního kamene v Jesenici u Prahy, velkosklad u Brna a výrobní zázemí mimo jiné na Slovensku. Mezi nabízenými produkty je dekorační kámen, nepravidelný kámen a dlažba, formátovaný kámen včetně obkladových pásů - a také gabiony, plněné gabionové koše a komponenty pro jejich výrobu.

 

SILNICE ČÁSLAV-HOLDING, a.s./LOM A KAMENICTVÍ MARKOVICE, Od dobývání amfibolitu ke kamenosochařským sympoziím

Rozhovor s řídícími pracovníky z Markovic se týká atraktivního černozeleného amfibolitu, který se v Markovicích těží, dále zdejší kamenické dílny, které vedle amfibolitu zpracovává i běžné dovozové žuly a mramory - a konečně kamenosochařských sympozií, pořádaných každoročně ve Zbraslavicích u Kutné Hory. Místem jejich konání je místní zámeček a tvrz v majetku firmy Silnice Čáslav-Holding, a.s.

 

Jiří Blahota, Vzpomínka na Ivana Jilemnického

Krátký medailonek připomíná jednoho ze zakladatelů časopisu KÁMEN, sochaře a člena redakční rady Ivana Jilemnického (1944-2012). Významný český sochař, který spojil svůj život s hořickým pískovcem, by se letos v květnu dožil sedmdesáti let.

 

Petr Pauliš, Vápenka u Doubice na Krásnolipsku

Lokalita s neobyčejnou geologickou minulostí Doubice-Vápenka leží nedaleko Krásné Lípy a tvoří ji dva staré jámové lomy, ve kterých byly dříve těženy šedé dolomitické vápence. Lokalitou prochází Köglerova naučná stezka, která byla otevřená v roce 2006. Start a cíl 20 km dlouhé trasy je v Krásné Lípě.

 

Václav Rybařík, Kamenná díla sochaře Josefa Mařatky

Josef Mařatka (1874-1937), pražský žák J. V. Myslbeka a pařížský žák Auguste Rodina, je čelný představitel impresionismu a symbolismu v českém sochařství. Za 40 let uměleckého života vytvořil nespočet děl včetně mnoha důležitých prací v kameni.

 

Barbora Dudíková Schulmannová - Kryštof Verner, Žilné horniny v západním okolí Vlachova Březí

Česká geologická služba pracuje několik let na projektu geologického mapování vybraných oblastí Českého masivu. Teď se dokončuje list 22-344 Vlachovo Březí, na kterém se spolu s geologickými zajímavostmi nacházejí i umělecké památky. Souvisejí jak s místní geologií, tak s kamenickým řemeslem.

 

Václav Rybařík, PŘEČETLI JSME: Hradní kámen přemyslovské doby v Čechách.

Recenze publikace F. a F. Fediukových, T. Sidorinové, J. Šrámka a Z. Táborského, která se věnuje petrografickému charakteru hradních kamenů. Konkrétně se zabývá těmi, z nichž jsou postaveny hrady v Čechách v období přemyslovských knížat a králů.

 

GALERIE: Sochařský park na hořickém Gothardu (13)

V roce 1997 přijeli na mezinárodní sochařské sympozium do Hořic v Podkrkonoší Američan John. D. Antone a dva Češi - Stanislav Hanzík a Michal Šarše.

 

Alexander Hejl, Stavba pomníků pro padlé československé vojáky na území Ruska 1918-1920 (10)

Autor se tentokrát věnuje tzv. Bratrské mohyle v Posolské. Byla postavena na počest 16 československých a 28 ruských dobrovolníků, kteří padli v bojích s bolševiky ve dnech 15.-18. srpna 1918.

 

Jiří Traxler, Árie periferie. Písně uliček, pavlačí a zapadáků (4)

Autor sleduje osudy jarmareční balady, kterou v roce 1850 složil pražský písničkář František Hais (1818-1899). Píseň zlidověla a rozšířila se téměř po celé Evropě. Jen v Čechách se nápěv s různými texty dočkal několika verzí, včetně té nejznámější o loupežníku Babinském.

 

KAMENICTVÍ CHARLIE´S s.r.o., Šikovné ruce, představivost a trpělivost

Všestranná firma z Hodkovic nad Mohelkou nedaleko Liberce se věnuje zpracování a prodeji přírodního kamene. Vyrábí veškeré stavební výrobky, provádí jejich montáž včetně zaměření a dokumentace. Zabývá se také hřbitovní a zahradní architekturou, obchoduje i s produkty hrubé kamenické výroby.

 

KAMENOPRŮMYSL PLZEŇ s.r.o., Dbáme na pokoru, ctíme detail

Firma si v roce 2015 připomene 25 let působení na českém trhu.Její specialitou vedle běžné kamenické výroby jsou náročné repase a rekonstrukce historických objektů ve spolupráci s památkovou péčí - například klášterů Teplá a Plasy.

 

TESERA CB s.r.o., Chvála vodního paprsku a 3D technologie

Společnost TESERA získala v roce 2000 jako první kamenická firma v ČR certifikát kvality ISO 9001. Vedle přírodních kamenů zpracovává i kompozitní materiály Technistone, Silestone - a také Corian. Využívá stroj na řezání vysokotlakým vodním paprskem a další špičkovou technologii.

 

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@volny.cz, © Kámen 2001 - 2014