Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

MOZAIKA 3/2013

 

 

IBF BRNO 2013: SLUŠNÝ POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ

 

Ve dnech po uzávěrce druhého letošního čísla časopisu KÁMEN, přesně řečeno od 23. do 27. dubna 2013, se konal na brněnském Výstavišti soubor Stavebních veletrhů Brno a veletrhů DSB, MOBITEX, URBIS INVEST, URBIS TECHNOLOGIE a ENVIBRNO. Nás zajímal tak jako každý rok mezinárodní stavební veletrh IBF, pořádaný letos po osmnácté.

   Zaznamenali jsme především účast firem Kámen Engineering s.r.o. Hradec Králové, Kámen Becke Moravia, s.r.o. Jeseník, Přírodní kámen s.r.o. Praha, Přírodní kámen - Miroslav Drozd Veselí nad Moravou, Nanobala s.r.o. Lipník nad Bečvou, Interier Stone s.r.o. Kunovice, Stonepanel a Cupamat Brno, Schlüter-Systems KG Iserlohn/Praha a Richter-Pizarras Vítkov. Všechny tyto firmy byly soustředěny v maxipavilonu P; ve Stavebním centru Eden 3000 se pak prezentovala společnost Eutit s.r.o. Mariánské Lázně a firma Bohuslav Man - Kamenictví Hořice.

   A ještě statistická data, týkající se ovšem všech shora jmenovaných veletrhů v uvedené době, tedy nejen mezinárodního stavebního veletrhu IBF 2013. 51 323 návštěvníků ze 30 zemí (což je velmi slušné číslo) vidělo prezentace 784 vystavovatelů ze 17 zemí.

 

                                                                                                                                            (blah)

 

Kontakt:

Veletrhy Brno, a.s.

Výstaviště 1, 647 00 Brno

Tel.: +420 541 152 888, fax: +420 541 152 889

e-mail: ibf@bvv.cz

www.stavebniveletrhybrno.cz

 

 

UVÁDĚNÍ STAVEBNÍCH VÝROBKŮ NA TRH

 

Svaz kameníků a kamenosochařů ČR uspořádal pod záštitou Zkušebny kamene a kameniva, s.r.o. odborný seminář Uvádění stavebních výrobků na trh podle CPR. Konal se 23. května 2013 v knihovně Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích.

   Na programu byl přehled platných norem pro výrobky z přírodního kamene, dále shrnutí významu novely Zákona č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů - a dále nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropy č. 305/2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh. Posledním bodem programu odborného semináře byly podrobnosti Prohlášení o vlastnostech pro výrobky z přírodního kamene.

 

Kontakt:

Svaz kameníků a kamenosochařů ČR

E. Krásnohorské 7, 110 00 Praha 1

Ing. Václav Hradecký

Tel.: +420 224 930 986  

                                                                                                  

 

JAKÝ BYL VELETRH STONE+TEC V NORIMBERKU

 

Proudy vody, které předznamenaly povodně v celé střední Evropě na začátku června, skrápěly norimberský areál už v den zahájení 18. mezinárodního veletrhu přírodního kamene a jeho zpracování Stone+tec 2013. Byla středa 29. května a vystavující i návštěvníky čekaly ještě celé čtyři dny obchodních jednání, pracovních kontaktů či jen prostých odpovědí na zvídavé otázky. Vytrvalý déšť jim v tom naštěstí ani v nejmenším nebránil. V Norimberku jsou všechny exponáty pod střechou.

   Před dvěma lety se díky podpoře operačního programu OPPI podařilo vytvořit celý ostrůvek českých firem uprostřed výstavní haly číslo 1. Tentokrát bylo firem a organizací, zastupujících ČR, o poznání méně. V hale číslo 4, vyhrazené přírodnímu kameni pro vnitřní i vnější použití, jste mohli najít stánek Svazu kameníků a kamenosochařů ČR a stánek firmy pana Norberta Durycha Přírodní kámen s.r.o. Praha (broušení, leštění, krystalizace a renovace kamenných podlah).

   V pavilonu 4A, kde se soustředily firmy se specializací na pohřebnictví, vystavovala společnost Metal Granit spol. s r.o. z Letovic (rotační prvky z přírodního kamene). Konečně v hale číslo 9, určené spolu s halou číslo 6 technologiím, byla přítomná nerozlučná vystavovatelská dvojice z podobných akcí (ovšem každá tak jako vždy v samostatném stánku) - firma Euro Masiv s.r.o. z Pelhřimova (stroje na opracování kamene) a firma Gestra CZ s.r.o. z Dobrušky (štípačky, dopravníky a technologické linky).

   Letošního veletrhu Stone+tec 2013 se zúčastnilo 544 firem a organizací z 31 zemí; nejhojněji zastoupeny byly Německo, Čína, Itálie, ale také Turecko, Rakousko, Egypt, Indie, Portugalsko a Španělsko.

   Na Německou cenu přírodního kamene 2013 bylo tentokrát nominováno patnáct realizací z celé Evropy, například budova The Sainsbury Laboratory v Cambridgi (Velká Británie), Centrum Matky Terezy v Bolzanu (Itálie), Vysoká škola pedagogická v Curychu (Švýcarsko) nebo rodinný dům z hrubě opracovaných žulových bloků v Negreios (Portugalsko). Nakonec porota jako vítěze vybrala budovu Vědecké laboratoře ETH ve švýcarském Curychu, na jejíž fasádu byl použit travertin Romano Navona. Cenu dotovanou patnácti tisíci eur, obdržela v té souvislosti rakouská architektonická kancelář Baumschlager Eberle.

   Jiná porota rozhodovala o udělení Cen Petra Parléře 2013. Pět cen bylo doprovozeno souhrnnou částkou patnáct tisíc eur. První cena udělena nebyla; dvě druhé ceny Petra Parléře obdržely restaurátorské práce jednak na sloupu Betsäule v Halle, jednak na východním kůru kostela sv. Lorence v Norimberku. Dvě třetí ceny Petra Parléře připadly restaurování dvojice soch Merkura a Minervy v Drážďanech a restaurátorským zásahům v kostele Herrgottskirche v Creglingen (rovněž Německo). Konečně Cenu Petra Parléře za tvořivý přístup si vysloužila náhrada chrličů západního portálu katedrály v Magdeburgu, který mimochodem o několik dnů později zápasil s povodní stejně  jako předtím české kraje.

   Mezinárodní veletrh přírodního kamene a jeho zpracování Stone+tec 2013 v Norimberku navštívilo víc než dvacet tisíc odborníků i laiků, pocházejících z víc než padesáti zemí. Vzhledem k přetrvávajícím ekonomickým potížím evropských zemí to vůbec není špatné číslo. Určitě stojí za zaznamenání, že Svaz kameníků a kamenosochařů ČR  uspořádal pro zájemce o veletrh výhodný autobusový zájezd, který se uskutečnil v pátek 31. května 2013. Hned dvakrát pak stojí za zaznamenání, že zájezdu se mohly zúčastnit dvě pětice studentů obou našich kamenických škol z Hořic a Světlé, a to i s pedagogickým doprovodem, přičemž doprava ani vstupenka je nestála ani korunu, respektive ani euro.

     Příští Stone+tec se uskuteční v termínu 13.-16. května 2015.

 

                                                                                                                        Jiří Blahota

 

Kontakt:

PROveletrhy s.r.o., oficiální zastoupení v ČR

Přemyslovská 25, 130 00 Praha 3

paní Naďa Lichte, mobil +420 775 663 548

e-mail: info@proveletrhy.cz

www.proveletrhy.cz

www.stone-tec.com

 

ČLENSKÁ SCHŮZE DRUŽSTVA CZECH STONE CLUSTER

 

V prostorách Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích se 12. června 2013 konala členská schůze klastru CZECH STONE CLUSTER, družstvo pod vedením pana Ing. Františka Žočka.

   Schůze projednala a schválila výsledky hospodaření za rok 2012 a vzala na vědomí informace o průběhu dotačního projektu, jeho financování a nejbližších úkolech. Mezi nejdůležitější aktivity klastru v předchozích měsících patřila jeho účast na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2012 a především uspořádání konference Využívání zdrojů nerostných surovin, která se konala ve dnech 10.-12. dubna v Mostě (časopis KÁMEN o ní podrobně informoval v minulém čísle).

   Diskuse se věnovala i zpracování a využití severočeského pískovce, který Czech Stone Cluster, družstvo uvádí na český trh a o němž - už několikrát - rovněž informoval časopis KÁMEN  (naposledy v čísle 2/2013). Mezi další aktivity družstva patří příprava Inovačního centra v objektu, který je pro tyto účely upravován v Hořicích v Podkrkonoší a bude plně sloužit potřebám a aktivitám klastru.

                                                                                                                                     (blah)

 

Kontakt:

CZECH STONE CLUSTER, družstvo

Tel./fax: +420 493 793 249, mobil: +420 603 998 957

Ing. František Žoček, předseda

e-mail: frantisek.zocek@czechstonecluster.eu

Horní Nová Ves 108, 507 81 Lázně Bělohrad

www.czechstonecluster.eu 

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@volny.cz, © Kámen 2001 - 2013