Kámenrevuekamen.cz         homepage    časopis    vzorník    redakce

 Exkluzivní časopis pro všechny přátele kamene   

 

 

MOZAIKA 1/2014

 

 

 

VELETRH FOR ARCH 2013

 

Husarský kousek se na 24. mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2013 povedl firmě Kámen Engineering s.r.o. z Hradce Králové, která do soutěže Grand Prix přihlásila svůj tzv. kamenný dům se střechou a obkladem ze štípaného přírodního kamene a získala za něj čestné uznání. O tom ale píšeme na jiném místě. Kromě zmíněné společnosti se loňského podzimního veletrhu v PVA Expo Praha zúčastnilo dalších 11 firem, více či méně spřízněných s kamenem.

   Již tradičně se na veletrhu objevily firmy Kamenolom Javorka s.r.o. Lázně Bělohrad (těžba a zpracování unikátního červeného pískovce), Kámen Becke Moravia, s.r.o. Jeseník (břidlicová krytina, obklady, dlažby, kamenné mozaiky), Přírodní kámen s.r.o. Horoměřice (broušení, leštění a renovace kamenných podlah), Richer-Pizarras Vítkov (výroba střešní krytiny, obkladů a dlažeb z přírodní břidlice - rovněž o břidlici píšeme na jiném místě), Přírodní kámen Miroslav Drozd Veselí nad Moravou (prodej přírodního kamene), Eutit s.r.o. Mariánské Lázně (dlažby, potrubní díly a výrobky pro kanalizaci z taveného čediče), Interier Stone s.r.o. Popovice (interiérové dlažby a obklady, lepidla a spárovací hmoty), Wild Stone Trading s.r.o. Praha (obklady a dlažby z umělého a přírodního kamene), Nanobala s.r.o. Lipník nad Bečvou (vývoj, výroba a prodej hydrofobních impregnací a zpevňovačů kamene), Weiss&Wild s.r.o. Praha (projekty a realizace zahrad a parků) a Profi-Aquarium Roman Papík Dříteč (biotopy, okrasná a koupací jezírka, prodej přírodního kamene).

   V rámci doprovodného programu se uskutečnily kulaté stoly, semináře a konference na téma revitalizace budov, koupací jezírka a biobazény, rekonstrukce bytových domů, úspěšnost projektantů a jejich projektů, pasivní domy, spolupráce s německými podniky aj. K vidění byla výstava shrnující výsledky 5. ročníku mezinárodní soutěže Young Architect Award 2013 a také finále 17. ročníku SUSO - soutěžní přehlídky stavebních řemesel, na jehož uspořádání v oboru kameník-kamenosochař se podílel (také tradičně) Svaz kameníků a kamenosochařů ČR.

   Jubilejní 25. ročník veletrhu FOR ARCH 2014 se uskuteční ve dnech 16.-20.září 2014.

                                                                                                                                 (blah)

Kontakt:

ABF, a.s.

Mimoňská 645, 190 00 Praha 9

Ing. Hana Marková, manažerka veletrhu FOR ARCH

Tel.: +420 739 003 162

e-mail: markova@abf.cz

www.forarch.cz

 

 

JEŠTĚ K ŘEZÁNÍ KAMENE

 

Poznámka k příspěvku Hugo Maiera (KÁMEN 19, č. 2. s. 89-91), ve kterém se ptá, jak naši předci řezali kámen, a to nejen ve středověku:

   Domnívám se, že kámen řezali již dřív. Na vysvětlenou krátký příběh. V roce 1969, krátce před tím, než byly znovu uzavřeny hranice a omezeno cestování, pořádaly ČSD vlakové zájezdy lůžkovými vozy. S partou Tatry Smíchov jsme se s Františkem Krylem, dlouholetým frézařem provozovny Zlíchov, zúčastnili zájezdu do Itálie.

   Večer odjezd, ráno Vídeň, večer odjezd, ráno Benátky, pak Řím, Pompeje, výlet na Capri, pokračování trajektem přes Messinskou úžinu na Sicílii. V té době tam byly na nádraží vyvěšeny transparenty s českými nápisy Vítáme Čechoslováky, dozvuky roku 1968 v naší zemi. Zpět pak s bednou pomerančů jedním tahem domů. V Rakousku nám železničáři stačili ještě sdělit, že jsme v hokeji porazili SSSR. Ale zpátky k tématu.

   Na Fóru v Pompejích byly vedle sloupořadí vystaveny různé fragmenty vykopávek. O zeď tam byl opřen římsový kus z bílého mramoru v deskovité podobě. Rozměry cca 150 x 70 x dole asi10 cm a nahoře asi 25 cm. Tloušťka proměnlivá s klasickými profily, nad nimi známý perlovec s vejcovcem a zbytky zubořezu. Na tom by nebylo nic překvapivého, ale nás, kamenické šťouraly, překvapila celková deskovitá charakteristika kusu.

   Rozhodnutí bylo rychlé. Manipulační odhady jsme měli v krvi z provozu - a tak jsme se ke kusu postavili a v mžiku jej odklopili. Zadní plocha nesla stopy podélných rýh, trochu nepravidelně zvlněných, asi tak, jak jsme se s tím setkávali na Zlíchově u desek ze čtyř značně opotřebovaných pískových belgických katrů z kdysi známé meziválečné Marmorei Radotín. Marné bylo naše přemýšlení, z čeho snad byl list či něco podobného, když Pompeje byly zasypané Vesuvem v roce 79 našeho letopočtu.

   Jiné mudrování se nabízí například v berlínském muzeu Pergamon, kam jsem se poprvé dostal jako sedmnáctiletý ve válečném roce 1943. Jako jediného z celé hořické školy mne po druhém ročníku odvedli do rozbombardovaného Berlína na odklizovací práce. Dodnes nevím proč, ale to by byl jiný příběh.

   Tam jsem viděl masivní kusy o značné kubatuře, opět s klasickými profily, kde u perlovce byly vedle spojovacích "čoček" zadem prosekané (provrtané) otvory, aby byl perlovec odlehčený a pohledově přitom vypadal jako zavřený. Proč, když masivní překlady byly původně umístěny tak vysoko, že oko takový detail nemohlo zaznamenat.

   Prvky zasypané pískem přečkaly všechna další bombardování, takže jsem měl možnost při poválečných návštěvách si je znovu prohlédnout. Hůře skončila Zbrojnice, která dostala plný zásah stejně jako "náš" klášter v Klosterstraße. Pokud jde o dávnou technologii opracování, stále zůstává mnoho otazníků. A asi zůstanou.

                                                                                                                            Ladislav Číp

 

 

MONOGRAFIE QUIDA KOCIÁNA

 

Po několikaleté náročné přípravě byla na konci srpna minulého roku vytištěna velká monografie o českém sochaři Quidu Kociánovi. Autorem textu je historik umění doc. PhDr. Petr Holý, Dr., jenž působil na katedře dějin umění Filozofické fakulty Ostravské univerzity (zemřel 15. prosince 2010). Předmluvu ke knize napsal historik umění prof. PhDr. Petr Wittlich, CSc.

   Monografie obsahuje víc než 150 barevných reprodukcí (autory fotografií jsou Marek Tihelka a Martin Hlaváček), mapujících celoživotní Kociánovu sochařskou tvorbu. Kompletní soupis  sochařova díla v roce 1975 sestavil PhDr. Josef Sůva a později doplnili kurátor Galerie plastik v Hořicích Tomáš Mates (zároveň autor grafické podoby a konceptu knihy) a sochař Igor Kitzberger, který je iniciátorem celého projektu a vydavatelem monografie.

   Kniha v rozsahu 355 stran je k dostání v hořické Galerii plastik a v Městském informačním centru v Hořicích za cenu 1.200,-Kč.                                          

                (red)

                                                                                                                                

Poznámka:

Ctíme podobu umělcova jména, jak ji prezentuje vydavatel. My sami dáváme přednost podobě "Kocian".

 

Kontakt:

Galerie plastik

Tomáš Mates, kurátor 

Gothardská 1639, 508 01 Hořice v Podkrkonoší

Tel.: +420 493 622 961, 604 895 246

e-mail: galerie@horice.org

www.horice.org/galerie

 

 

 

VELETRH PAMÁTKY 2013

 

Průmyslový palác na pražském Výstavišti hostil ve dnech 3.-5. října druhý ročník specializovaného veletrhu PAMÁTKY 2013. Základními tématy veletrhu, který připravila společnost Incheba Praha, byly rekonstrukce památkových souborů a objektů, jejich současné využití - a také podpora uměleckého řemesla.

   V čele akce stál Čestný veletržní výbor, jehož členy byli opravdoví odborníci, nikoliv stafáž z řad úřednictva. Poskytli tak záruku kvalitního veletržního dění včetně doprovodných akcí - třídenního maratonu seminářů, workshopů a doprovodných výstav (Brno - město s duchem Bauhausu, Slavné vily Visegrádské čtyřky a Slovinska, Výročí restaurátorské školy v Písku, Sláva krušnohorského hornictví, Stavba roku a další).

   Zaznamenali jsme mj. přítomnost Střední průmyslové školy kamenické a sochařské z Hořic (včetně atraktivní živé práce studentů), stánky firem Abrasiv, a.s. Mladá Boleslav a Česká žula s.r.o. Strakonice - nebo výstavní stánek sdružení RADECKY 1766-2016, o.s., usilující o obnovu historického pomníku slavného rakouského vojevůdce a českého šlechtice Jana Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče. Pomník sochařů Josefa a Emanuela Maxových je mimochodem odborníky řazen mezi nejkvalitnější sochařská díla 1. poloviny 19. století - a nás zajímá už proto, že jeho součástí byl monumentální žulový podstavec, který se bohužel (na rozdíl od sousoší) nedochoval.

   Třetí ročník veletrhu PAMÁTKY se bude konat na pražském Výstavišti od 30. října do 1. listopadu 2014.

                                                                                                                                           (ota)

 

Kontakt:

www.incheba.cz/pamatky

 

 

127. VÝBOROVÁ SCHŮZE SVAZU KAMENÍKŮ A KAMENOSOCHAŘŮ ČR

 

Po čase (konkrétně 4. listopadu 2013) jsme opět navštívili výborovou schůzi S KaK, kterou tentokrát řídil pan Ing. Karel Dušek. Výbor S KaK se sešel v sídle svazu v ulici Elišky Krásnohorské v Praze 1.

   Právě toto místo kameníci patrně brzy vymění za finančně i dopravně dostupnější kancelář, která nebude finančně tak náročná a kde bude možné zaparkovat. O nové adrese vás samozřejmě budeme informovat. Na programu jednání byla mj. účast S KaK v evropské organizaci kameníků EUROROC a situace související s ochrannou známkou PŘÍRODNÍ KÁMEN.

   Jak přítomné informoval pan Ing. Jiří Holec, EUROROC funguje, táhnou ho velké firmy především z Německa, i když také on vyměnil bruselskou kancelář za menší a skromnější. Zahraniční problematiky se týkala rovněž informace o listopadovém workshopu ve Würzburgu, který uspořádal DNV - Deutsche Natursteinverband e.V.

   Pan Ing. Karel Dušek navázal informací o Světové organizaci přírodního kamene WONASA, o níž podrobně hovoří na jiném místě tohoto vydání časopisu KÁMEN. Další informace se týkala setkání zástupců Svazu polských kameníků a Svazu kameníků Saska v polské Karpaczi pod krkonošskou Sněžkou, které bylo naplánováno na dny 22.-24. listopadu 2013 a počítalo i s případnou účastí českých hostů.

   Výbor S KaK se věnoval rovněž přípravě Valné hromady 2014 a dalším organizačním otázkám.                                                                                                                       (blah)

Kontakt:

Svaz kameníků a kamenosochařů ČR

E. Krásnohorské 7,  110 00 Praha 1

Tel.: +420 224 930 986, 725 930 217

e-mail: mail@kamenici.cz

www.kamenici.cz

 

DANIEL HANZLÍK: ZDROJE SIGNÁLŮ

 

Galerie hlavního města Prahy uspořádala v Colloredo-Mansfeldském paláci environmentální instalaci Daniela Hanzlíka, která převádí fyzický rozměr reality do digitálních obrazových a zvukových forem.

   Zaujala nás především jedna z instalací - triptych Sedimentace, který odkazuje na přírodní procesy odehrávající se v krajině a vytváří k nim paralelu v podobě ukládání počítačových dat. V této videoinstalaci šité na míru výstavním prostorám hrají nezastupitelnou úlohu fotografie kamenů, jejich seskupení, jejich struktury, hry barev a tvarů. Právě fyzikální veličiny a procesy (gravitace, statika, sedimentace aj.) jsou pro autora zdrojem signálů světelně akustických instalací, chcete-li digitálních konstrukcí generovaných počítačem.

   Kámen se zde prezentuje jako odvěká paměť lidstva s přesahy historickými, sociálními, filozofickými i kulturními. Hrubě tesané schody, skalní stěny se stopami věků, lomový kámen se všemi překvapivými efekty v místech štěpení - to vše v kontrastu s miliony počítačových dat, ukládanými (usazovanými) v novodobé paměti lidstva.

   Daniel Hanzlík (1970) absolvoval v letech 1989-95 VŠUP v Praze, je držitelem několika zahraničních ocenění a od roku 2008 vede společně s Pavlem Mrkusem ateliér Time-based media na Katedře elektronického obrazu Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

   Výstava je otevřená do 9. února 2014.

                                                                                                                                 (blah)

Kontakt:

Galerie hl. m. Prahy

Colloredo-Mansfeldský palác, 4. patro

Karlova 2, 110 00 Praha 1

www.ghmp.cz  , www.danielhanzlik.cz

 

 

 

 

 

[homepage] [časopis] [vzorník] [redakce]

Info: panota@volny.cz, © Kámen 2001 - 2013